(Gość Niedzielny, Nr 47/506 z dnia 25 listopada 2001 r.)
Około 450 osób, w tym spora grupa parafian z Pawłowa, uczestniczyło w uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, która odbyła się 10 listopada 2001 roku w kościele pw. Ducha świętego w Winowie. Oprawę liturgiczną uświetnili ministranci i lektorzy z Pawłowa oraz chór z tejże parafii.
Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Zygmunt Hupka, proboszcz parafii w Pawłowie. W homilii ks. Hupka podkreślił, że główną koroną jest nasze codzienne dążenie do świętości. On też nałożył koronę na obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Następnego dnia w Pawłowie rozpoczęła się peregrynacja ukoronowanego obrazu w tamtejszych rodzinach. Po zakończeniu nawiedzenia obraz zostanie umieszczony w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego. Tym samym grupa parafian z Pawłowa włączyła się w nurt koronacyjny występujący w całej Rodzinie Szensztackiej, wyrażając w modlitwie pragnienie odważnego wejścia w trzecie tysiąclecie wraz z Maryją, Królową Sanktuariów Pielgrzymujących.
Inicjatywa pielgrzymującego sanktuarium powstała w 1950 r. w Brazylii. Rozpoczął ją Joao Luiz Pozzbon, który w swoim życiu przeszedł z kapliczką na ramionach 140 tysięcy kilometrów, aby nieść ją rodzinom. Obecnie Pielgrzymujące Sanktuaria Matki Bożej spotkać można w 50 krajach świata. Dzięki temu Matka Trzykroć Przedziwna odwiedza każdego miesiąca około trzech milionów rodzin. Pielgrzymujące sanktuarium to niewielkich rozmiarów obrazek Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, oprawiony w ramkę o kształcie sanktuarium szensztackiego. Z tyłu tej przenośnej kapliczki znajduje się jej numer i dane osoby za nią odpowiedzialnej. W naszej diecezji są 42 takie pielgrzymujące sanktuaria. Ukoronowany obraz dla parafii w Pawłowie jest również takim sanktuarium, choć o znacznie większych rozmiarach.
Była to pierwsza taka koronacja obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Polsce. Nosi ona nazwę koronacji ascetycznej, gdyż to "poprzez swoją codzienną pracę nad sobą i dążenie do świętości na co dzień koronujemy Matkę Bożą. Korona jest tylko zewnętrznym wyrazem naszej pracy" - wyjaśnia s. Eligia Pawlisz ISSM. W koronie umieszczono połączone sercem obrączki, jako znak nierozerwalności małżeńskiej i odbudowywania więzi międzyludzkich, oraz 7 płomieni oznaczających Dary Ducha świętego, na których wygrawerowano symbole pracy duchowej, którą podejmują osoby odpowiedzialne za sanktuaria pielgrzymujące.
Ks. Zbigniew Zalewski