W niedzielę 8 stycznia 2017 r. po raz 13-ty spotykały się zespoły śpiewacze ze wszystkich szkół Gminy Pietrowice Wielkie, Chór CANTATE DFK Pawłów i soliści na Koncercie Kolęd w kościele parafialnym w Pawłowie, gdzie patronuje Św. Michał Archanioł. Koncert zaszczycili swoją obecnością m. in. przedstawiciele władz samorządowych Gminy na czele z Panem Wójtem Andrzejem Wawrzynkiem. Główną organizatorką koncertu była Pani Dyrektor ZSP Pawłów Regina Strzeduła. Licznie reprezentowani byli również rodzice młodych artystów oraz miejscowi parafianie.
Wielu obecnych doznało głębokich wzruszeń i przeżyć artystycznych słuchając najpiękniejszych kolęd i pastorałek.
Tradycyjnie jako pierwszy wystąpił Chór mniejszości niemieckiej„ CANTATE" z Pawłowa pod dyrekcją Gabrieli Grytner, który wykonał cztery pieśni: „Raduj się ziemio”, „Śliczna Panienka”, „In mitten der Nacht”, „Przybieżeli do Betlejem”. Chór powstał w 1997 roku, jako amatorski chór mieszany. Różnorodność imprez, w których uczestniczy, a także związki kulturowo-regionalne mają wpływ na wykonywany repertuar. „CANTATE" śpiewa w językach polskim i niemieckim, a utwory sakralne również po łacinie. W bogatym repertuarze chóru znajdują się utwory wielkich niemieckich kompozytorów muzyki poważnej, a także piosenki naszej ziemi śląskiej. Chór jest obecny na różnych okolicznościowych imprezach, festiwalach i uroczystościach kościelnych. Członkami chóru są mieszkańcy Pawłowa i okolicznych miejscowości gminy Pietrowice Wielkie. Za wkład w życie kulturalne, zespół otrzymał liczne gratulacje od władz gminnych i powiatowych. W czasie dwudziestu lat istnienia chóru jego działalność została doceniona poprzez wyróżnienia i nagrody na licznych konkursach i przeglądach. Pod koniec 2016 r. Chór wydał swój pierwszy album płytowy, nagrany w studiu Radia Katowice. Na czerwiec br. planowane są uroczystości z okazji XX-lecia Chóru.
W następnej kolejności wystąpili:
- Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich Filia w Cyprzanowie pod dyr. Beata Kiełtyka,
- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krowiarkach (nauczycielki prowadzące – Marta Otręba i Monika Łyczko),
- Zespół Szkolno – Przedszkolny w Samborowicach (nauczycielka prowadząca Gabriela Plura),
- wokalistki zespołu MIRAŻ: Anna Zając, Patrycja Fojtzik, Magdalena Zając.
Zespół „Miraż” działa przy MDK Racibórz. Skład zespołu MIRAŻ stanowi 15 wokalistów, którzy śpiewają solowo jak i zespołowo. Zespół MIRAŻ wraz z jego solistami jest laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Wiele razy koncertował w Europie zachodniej w miastach Niemiec takich jak m.in. Rendsburg i Alten a także w Europie wschodniej - na Ukrainie - w Komsomolsku i w Jałcie na Krymie. W 2014 roku zespół obchodził 20 lecie swojej działalności. Ogromnym wyzwaniem i zaszczytem dla zespołu jest koncertowanie dla lokalnej społeczności powiatu raciborskiego i nie tylko. Na przestrzeni minionych 20 lat w jego składzie śpiewało wiele uznanych dziś artystów polskich jak m. in. Ania Wyszkoni. Repertuar zespołu stanowi klasyka polskiej i światowej piosenki estradowej. Założycielką zespołu i prowadzącą go nieprzerwanie od ponad 20 lat jest Elżbieta Biskup (informacje ze strony internetowej MDK Racibórz).
- Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich, pod kierunkiem Damiana Tunka,
- Zespół Szkół w Pietrowicach Wielkich, pod kierunkiem Marcelego Reszki,
- Zespół Szkolno – Przedszkolny z Pawłowa (nauczycielka prowadząca Bernadeta Popek),
- solista Marek Klimek – akordeon.
Po występach poszczególnych grup i solistów Pan Wójt A. Wawrzynek i Pani Dyrektor R. Strzeduła wręczali okolicznościowe dyplomy i skromne upominki.
Koncert prowadził Ks. Proboszcz z. Hupka, który po odśpiewaniu przez wszystkich obecnych „kolędy kolęd”: „Cicha noc”, udzielił obecnym błogosławieństwa.
„Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” – tak przed laty określił nasz dorobek dziejowy wieszcz Adam Mickiewicz. Już wtedy wiedział jak ogromną rolę mogą spełnić tradycje w życiu narodu.
Wiele zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Ubieranie, przystrajanie choinki, pasterka, chodzenie po kolędzie, noszenie szopki przez przebierańców i kolędników. Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne.
Nie wolno nam zaprzepaścić tego, co dokonali nasi przodkowie; docenić również musimy niełatwą pracę w zbieraniu i pielęgnowaniu tego dorobku artystycznego. Warto, aby w każdym domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabrakło tak pięknej tradycji – tradycji śpiewania kolęd i pastorałek.
Warto także wrócić do pięknego zwyczaju wspólnych spotkań rodzinnych czy biesiadnych i wspólnego śpiewania, bo:
„Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,
Tam ludzie dobre serca mają,
Bo ludzie źli, ach wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają...”
Wolfgang Goethe.